Výpal keramiky dřevem


Pec v Levíně
Na české poměry hodně nestandardní pec stojí v Levíně. Po několik desetiletí se nepálila, teď (léto 2017) probíhá rekonstrukce a očekává se "první" výpal. Pec pochází zhruba ze začátku 20.století, ale její současný stav je zhruba poválečný (musím se na to znova vyptat a upřesním to).
Pec byla v historii mnohokrát přestavovaná, zatím sem napíšu jen velmi stručný popis aktuálního stavu.
Pec je uprostřed starého kamenného domu = tradiční hrnčírny, je přes dvě patra domu (špatně se fotí :), má dvě kobky (zřejmě ostrá a přežahová) a ohromný komín.
Plamen jde z topeniště dvěma páry poměrně malých průduchů po stranách do kobky a pak středem a stropem do horní kobky, pak skoro vodorovným venkovním sopouchem do komína, který vede za domem až nad střechu domu. Kobky bych odhadl každou na jeden kubík, na tak ohromnou stavbu jsou vlastně malé.

říjen 2017:
Přidal jsem fotku domu s komínem, účinnou výšku komína odhaduju na deset metrů.
A fotku pece při výpalu, jsou tam vidět nová dvířka topeniště.


Video z výpalu v květnu 2021 je zde: https://youtu.be/7L9RX4KK7q0Fotky: (léto 2017)

Horní patro:
Pec v Levíně - horní patro

Dolní patro:
Pec v Levíně - spodní patro

Topeniště:
Pec v Levíně - topeniště


Fotky z října 2017:
Pohled na zadní stranu hrnčírny:
Pec v Levíně - komín

Pec při prvním výpalu (říjen 2017):
Pec v Levíně při výpalu

Pec při druhém výpalu v roce 2019:
Pec v Levíně při výpalu 2019

Pohled do topeniště v roce 2019 - silně jsme omezili přístup vzduchu a únik tepla zpět dostavěnou zídkou, funguje to výborně. Při výpalu je tato jáma zakryta silným plechem.
Topeniště v Levíně při výpalu 2019


Něco z historie:
Pec je asi z roku 1942, stavěla se v době, kdy tam bylo německá keramická škola/učiliště vedené keramičkou a sochařkou Gertrudou Kudielkovou. Pec realizovala německá firma z Lipska H.T. Padelt Industrie Ofenbau jako muflovou pec na hnědé uhlí. Po válce v peci pálil ak.mal. Zdislav Hercík, který zde vyráběl uměleckou malovanou keramiku na nižší teploty. Od roku 1966 - do roku 1979 zde působili keramici manželé Břešťanovi, kteří pec předělali na přímý oheň, tzn. vybourali muflovovou schránku a pec opatřili po stranách přizděnými pláty, pálili zde kameninu malovanou kobaltem na 1300C a přežahovou komoru nevyužívali. Ta muflová nikdy nebyla. Naposledy se tedy v peci pálilo koncem 80.let... Pec má velký popelník a litinový rošt. Nad přežahovou komorou je špér, kde se dá buď zavírat tah do komína nebo/a vpouštět falešný vzduch... Poslední majitel komín snižoval o min. 3 metry z důvodu jeho naklánění.
Pec v Levíně - původní komín

Pec v Levíně - současný stav komína


Zpět na homepage