Výpal keramiky dřevem


Pec v Nosákově u Jankova
Patrik Flégr

V Nosákově u Jankova https://raku.vip/ stojí zajímavá pec: v principu skládačka, ale upravená kromě běžných výpalů i pro raku, neprodukuje kouř a má minimální spotřebu dřeva. Pec má 750 litrů a na 8h přežah na 950C se spotřebují 2 kolečka dřeva, u výpalu na +1280C 4 kolečka. Hlavní výhoda je otvíratelnost pece za chodu pro vyndavání raku keramiky. Komín je oddělený od pece samotné, aby se při zatopení nahřívala podlaha komína. Čím vyšší teplota v předpecí, tím vyšší výkon pece jako takové. Ke konci je rozdíl teploty paty komína tak velký, že výkonově to funguje dosti podobně jako kdyby bylo u pece dmychadlo na vzduch.

Popis pece a její funkce
Pec je technicky vzato tvarově lednička, tedy pec se zvratným plamenem, která má ale oddělený čtverhranný komín - čtverhranný tvar komína podle mě lépe táhne než obdélníkový. Vrchní část pece je trvale zaklopená a pro naložení a vyložení pece slouží dvířka. Nakládací otvor pro dřevo je obrovský: 20x60 cm, dřevo se jím dá přikládat i pod rošt. Postupně se otvor ucpává cihlami až je tam mezera 20x3cm x kolik je třeba. Na konec výpalu stačí zhruba 20x6cm.
Na pec bylo použito: na komín 70 pater x 6 tj. 420 ks cihel o velikosti 25x12x3,5 cm, 2 šamotové překlady 50x30x10cm, na tělo pece 884 cihel: 21ks na patro a 44 pater.

Dvojitá podlaha je ze šamotových cihel.

Rošt je poměrně vysoký a řídký, mohl by se zahustit, ale je zase plně modifikovatelný na výšku. Rošt má mezery od 10 do 35cm. Aktuální výška roštu 15cm. Topný prostor je maximálně velký: 50cm - výška roštu.
Dolní rošt je větší/vyšší, aby se pec neucpávala, navíc jde ta výška roštu měnit. Topeniště je o hodně vyšší než je běžné, ale zase tam pohodlně strčím i kmen stromu. Ucpání a otevření vstupu k přikládání je na fotkách také znatelné.
Vlastní pec má vnitřní rozměry 85cm x 120cm. Vnitřek pece je vystlán sibralem, ale technicky je to skoro zbytečné, žádný velký rozdíl nevnímám v úspoře dřeva ani ve vyšší teplotě v peci. Patra pece jsou keramické desky 50x80x5cm 2 ks vedle sebe na šířku. Ty jsou podepřeny SIC tyčemi o délce 110cm. Střechu tvoří opět SLC tyče 4x4cm 8ks a na nich opět desky 80x50 3 ks s tím, že jedna je lehce pokrácená.

Dveře tvoří plát 5mm vyvařený jeklem 2x2cm a zevnitř obložené sibralem 5cm, při výpalu jsou z venku vlažné.

Komín má 8 cihel na patro, vnější rozměr je tedy 48x48cm a vnitřní rozměr (průřez)zvenku 24x24cm. Komín je o 50cm vyšší než pec, tj.245cm.

Uzavírání pece - po boku komína je dvojité šoupě, které uzavře komín na cca 5% jeho kapacity. Mám i záklop na komín, který ho uzavře kompletně, ale nikdy jsem ho nepoužil. U stavby pece jsem maličko zužitkoval proudění okolního vzduchu a je proto postavena směrem, ze kterého nejčastěji fouká vítr. Například při přežahu není třeba pec vůbec uzavírat. Z nakládací strany topím starými silnými kmeny od kůrovce a za 5-6 hodin tak mám v poklidu 900-1000C i když nic neuzavřu. Díky tomu, že je v peci i relativně pomalé proudění, nešlehají plameny z komína a spotřeba je nižší. Sice je malá, ale když i v 1100C vkládáte po 5 minutách průměry kolem 5cm je to hodně znát na spotřebě. Původní pec byla menší, kolem 450L, ale spotřeba byla 2x větší a plameny metrové z komínu.

Poznámka k topeništi - měl jsem inspiraci na výpal na vysoké teploty u jedné japonské pece. Dělají tam i kolem 1400C dřevem a myšlenka té pece byla ve vysokém popelníku, který se rychle zaplnil žhavým z tvrdého dřeva a na roštu se topilo dlouhýma třískama o průřezu 1cm2. Nakonec jsem to nikdy neotestoval.

Kolem spotřeby jsem hodně laboroval. Jsem z vesnice, takže dřevo není těžké si zajistit, i když topíme hlavně z probírek v lese toho co je x let suché a je také od kůrovce. Snažil jsem se po vzoru Kusakabeho udělat pec, která nebude produkovat žádný kouř - a kouře je opravdu málo. Je to také hodně o dřevu, když je suché, je to samozřejmě lepší. Jednou jsem ale topil i fošnama, které byly plné vody a zmrzlé, a díky rozkladu vody a vysoké teplotě to jelo jako raketové palivo :D

Udělal jsem chybu, že jsem pec slepil natvrdo. Vždy jsem pece skládal na sucho, max. na jíl. Použil jsem rudokit a spáry drží :D Ale cihly jsou tenčí než je běžné, normální cihly jsou na výšku kolem 5-6cm, ty moje 3.5cm. Pec na hodně místech popraskala, ale nic dramatického, občas musím spárovat díry kde se to trhne. Předtím jsem dělal jen na sucho a nikdy se mi nestalo, že by jediná cihla praskla. Poučení na dobu za cca 8 let, až budu stavět tu samou velikost, je třeba použít silnější cihly a nelepit. Dvířka usadit do betonu na nějakou osu a je po starostech. Komín dát do L profilů a stáhnout.

Na fotkách z jednoho boku jsou vidět 2 kukry. Bílé lehčené cihly. Z druhé strany je vidět rád a 6 děr s nerez trubičkami, které jsou zazděné do stěny. Do těchto 6 trubiček se dávají teplotní sondy. Mám čítač se 4 výstupy. Pec drží teplotní rozdíl mezi rohy 60C. Tedy například při 1200C nahoře na konci pece znamená, že u komína je 1140C.
Spodek pece z obou boků má ještě vyndavací kousky cihel pro zvýšený přísun vzduchu, ale nikdy jsem ho také nepoužil. Zatím to stačí tak jak to je.

patrik.flegr.gts@gmail.com
mob: 777 240 035


Nosákov

Nosákov

Nosákov

Nosákov

Nosákov

Nosákov

Nosákov

Nosákov

Nosákov

Nosákov


Zpět na homepage